Bursa Barosu'ndan Yargıtay'a ret | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

6 Şubat 2023 - 15:03
SON DAKİKA

Bursa Barosu’ndan Yargıtay’a ret

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 2 Eylül’de yapılacak adli yıl açılış töreni için Yargıtay tarafından barolara yapılan davete ardı ardına ret yanıtları geliyor. Bursa, İzmir, İstanbul, Muğla, Antalya, Adana, Aydın ve Ordu baroları daveti reddetti.

reklam
Bursa Barosu’ndan Yargıtay’a ret
Son Güncelleme :

16 Ağustos 2019 - 23:10

reklam

Yargıtay Başkanlığı’nca Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 Eylül günü yapılacak yeni adli yıl açılış töreni davetini Bursa Barosu da reddetti. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, davete katılmayacağını bildirdiği yazısında “yargıya güvenin zaten sürekli zedelendiği bir toplumda, yargının yürütmenin himayesinde olduğu izlenimi ile şekilden öte anlam ve sonuçlar çıkan nazik ama Anayasa’da belirtilen yargının bağımsız ve tarafsız olması ilkesine aykırı bulduğumuz, yürütmeye ait bir mekandaki davetinize icabet edemeyeceğiz” dedi.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun’un Yargıtay Başkanlığı’na yanıtı şöyle:

“2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediğiniz 2019-2020 Adli Yılı Açılış Töreni’ne davetinizi almış bulunmaktayız.

Hukuk hepimizin üstüne tüm yaşamımızı kurduğumuz sosyal bir zemindir. Sabah kalkıp musluğu açtığımızda, ocağı yaktığımızda, elektrik düğmesini çevirdiğimizde, cep telefonu ile internete bağlandığımızda, orada bir şey paylaştığımızda, bakkalda alışveriş yaptığmızda, arabamıza, metroya bindiğimizde, işimize gittiğimizde vs. her gün farkında olmadan onlarca hukuki işlem yaparız.

Bu işlemlerin insan onuruna, özgürlüğüne, emeğe, anayasal ve evrensel haklara uygun olması da ancak hukukun üstünlüğü ile sağlanır.

Yasalar hukuku gerçekleştirme aracıdır ancak yasalar her zaman hukuka uygun olmayabilir veya hukuka uygun yorumlanmayabilir. İşte o zaman adaleti amaç edinmiş hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş yargı devreye girer. Ama yargının devreye girebilmesi “bağımsız” ve “tarafsız” olabilmesine bağlıdır. Yoksa gücün elinde araçsallaşır.

O sebeple yargıya güvenin zaten sürekli zedelendiği bir toplumda yargının yürütmenin himayesinde olduğu izlenimi ile şekilden öte anlam ve sonuçlar çıkan nazik ama Anayasa’da belirtilen yargının bağımsız ve tarafsız olması ilkesine aykırı bulduğumuz, yürütmeye ait bir mekandaki davetinize, yargının kurucu unsuru olan savunma mesleğinin temsilcisi avukatların meslek örgütü olan Bursa Barosu olarak icabet edemeyeceğimizi üzülerek bildiririz.

Bu tören, keşke yargının ev sahipliğinde ve yargının kurucu unsurlarının bütününe konuşma olanağı sunulacağı; yargının sorunları, kısa, orta ve uzun vadedeki çözüm hedeflerinin konuşulacağı; uzun yargılamalar, uzun tutukluluk sürelerinin eleştirilebileceği, düşünce ve ifade özgürlüğü lehine mesajların verileceği yargı mekanlarında yapılsaydı koşa koşa gelirdik. Lakin, tören için yargıya değil, yürütmeye ait olan bir mekanın tercihi tüm bunları olanaksız kılmaktadır.

Bursa Barosu olarak savunma ve adil yargılanma hakkı ile hak arama özgürlüğünün en nihayetinde hukuk devletinin teminatı olan savunma mesleğine yönelik baskıların ortadan kalktığı, avukatların mesleki faaliyetleri nedeniyle tutuklanmadığı, mesleğin icrası nedeniyle saldırıya uğramadığı, bağımsız ve tarafsız yargı ile hukuk güvenliğinin tesis edildiği bir hukuk düzeni için mücadele inancımızı sürdürme kararlılığında olduğumuzu bildiririz.”

İSTANBUL BAROSU’NUN AÇIKLAMASI

İstanbul Barosu yaptığı açıklamada “Yargının kurucu unsuru olan savunmanın meslek örgütü olarak, yeni bir yargı yılının açılışına katılmaktan kıvanç duyabilirdik. Ancak bu toplantının Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak olması, demokrasi, hukuk ve adalet adına bildiğimiz bütün öğretilerin reddi anlamına geleceğinden, davetinize icabet etmemiz mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Mehmet Durakoğlu’nun imzasıyla yayımlanan cevap yazısı “Tarihe not düşmek adına Başkanlığınızın takdirlerine sunarız” cümlesiyle sonlandırıldı. Cevap yazısının bir kısmı şu şekilde:

“Tarihinin en ağır krizini yaşamakta olan yargının, bu bunalıma neden ve nasıl geldiğini tartışıp, çözümlerini de birlikte aramak için çok uygun bir olanağın bu nedenle tüketilmiş olması nedeniyle üzgünüz. İstanbul Barosu olarak adalet arayışımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Bu arayışın en temel göstergesi olan yargı bağımsızlığını güçlendirip pekiştirecek içtenlikli adımlar atılması gerekirken, yürütmenin mekanlarında adli yıl açma ve giderek bunu ‘teamül’ noktasına taşıma fikrine ortak olmak istemiyoruz bu ortaklıkla, sadece Anayasa’nın 104. Maddesinin değil, daha birkaç ay evvel bizzat, Başkanlığınızca açıklanan Yargı Etiği ilkelerinin de çelişeceği kanısındayız”.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam