Bursa iş dünyasının bir numaralı ismi enBursa.com'a konuştu | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

30 Kasım 2022 - 04:04
SON DAKİKA

Bursa iş dünyasının bir numaralı ismi enBursa.com’a konuştu

Bursa iş dünyasının bir numaralı ismi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, enBursa.com yönetici ve yazarlarıyla buluştu. Bursa Ticaret Borsası’nın kente kazandırdığı Doğanbey’deki tarihi mekanda gerçekleşen buluşmada Matlı’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Borsa’nın faaliyetlerinden sanayileşmeye kadar bir dizi konuda değerlendirmelerde bulunan Matlı, “Bursa’nın özüne dönmesi, korunması lazım” dedi.

reklam
Bursa iş dünyasının bir numaralı ismi enBursa.com’a konuştu
Son Güncelleme :

05 Aralık 2019 - 19:16

reklam

enBursa.com yönetici ve yazarları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı’yı Doğanbey’deki sivil mimari örneği binada bulunan makamında ziyaret etti.

enBursa.com’a yeni yayın döneminde başarılar dileyen Matlı, kente karşı sorumluluğu bulunan kurumların iletişime açık olmaları gerektiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

‘İLETİŞİM KURMAK OLMAZSA OLMAZIMIZ’

“Üyelerine ve şehre sorumlu olan bir kuruma ben başkanlık etmeye çalışıyorum. O zaman benim buralara talip olmam normal şeylerse bunlarla ilgili şehrin paydaşlarıyla konuşmak zorundayım zaten. Bu bizim asli görevimiz. Yani sizlerle buluşmak, iletişim kurmak olmazsa olmazımız zaten. Fayda üreteceksen toplumu dinlemek zorundasın. Toplumu nasıl dinlersin, farklı fikir ve görüşleri basın üzerinden alırsın ya da üye ve meslek toplantıları yaparsın. Sizler de bizim paydaşımızsınız.”

Matlı, BTB’nin işleyişi ile ilgili şu bilgileri verdi:

‘ŞEHRİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ’

“Fiyatların oluşması, fiyatlar oluşurken lojistik ile ilgili maliyetlerin düşmesi ile ve buna benzer uygun alıcı ve satıcıyla ilgili fiziki yerlerin oluşturulması ile gerçekten bir ticaretin gelişmesine vesile olan kurumlardır. Sonuç itibariyle yarı kamu kurumu olduğumuzdan dolayı ana işlevimiz ticari ahlak kurallarına uymayan üyelerin cezalandırılması var. Aynı zamanda üretici ile tüketiciyi buluşturmayı amaçlayan ve bu tür yerlerde yapılan işlemlerden stopaj indirimleri var. Üretici ürününü borsa üzerinden işlem yapıp sattığında yüzde 2 olan stopajı yüzde 1’e düşüyor. Satın alanın ne avantajı var, borsa üzerinden tescil yapılan işlemlerden maliyenin kabul ettiği nedir, ‘bu belge güvenilir belge’ anlamına gelir. Borsa’nın en önemli kültürü Bursa’da üretilen, unutulmaya yüz tutmuş kendi ürünleri, değerleri ve firmaları da benim için bir değerdir. Benim borsa olarak baştan şirketlerime sahip çıkmam lazım.”

Matlı, Bursa Ticaret Borsası’nda 6 yılı bulan başkanlık döneminde gelinen noktayı şöyle özetledi:

‘BTB YENİ YENİ KİMLİĞİNİ BULUYOR’

“Farklı fikirlerin buluştuğu bir yeri yönetmek aslında en doğrusu. Geçmişte çok böyle içine kapalı bir borsa olduğumuzdan dolayı şehir ile çok böyle iletişim kuran bir kurum haline gelemedik. Hala herkeste bir oda odağı var. Odaya da saygım var ama Anadolu’ya gittiğinizde bazı yerlerde tarımsal ürünler konusunda borsaların aktifliği çok daha başka. Yani Bursa Ticaret Borsası daha yeni yeni kimliğini bulmaya başlıyor. 6 sene önce 900 milyondan 4 milyara gelen bir işlem hacmimiz var. Yani büyüyoruz ve ekip de büyüyor. Biz geldiğimizde aktif 450 civarında üye vardı, şu anda bin 30 üyeyi geçmiş durumdayız. Türkiye sıralamasında 46. olan borsayı 16. sıraya getirdik.”

Matlı, Bursa’da kentin gündemi ve geleceği ile ilgili konuları konuşmak üzere ortak akıl eksikliği olduğunu söyledi ve ekledi:

‘ŞEHRİ KONUŞMAK İÇİN BİR ARAYA GELEMİYORUZ’

“Doğanbey’i yıkmayı da konuşmamak lazım bence. Neden, zaten hep konuşuyoruz ama yıkamıyoruz. O zaman yıkmaya niyetimiz yoksa kaldıralım o dosyayı oradan, yapacaklarımızı konuşalım. Şehir yok oluyor onu konuşalım. Biz bir araya gelmiyoruz. Biz şehri, ortak şehri konuşmuyoruz. Bu şehrin unuttuğumuz değerleri var. Yaşayanları, ölenleri var. Ben Bursalı sanatçıların burada mumya heykelini yapmak istedim. İstanbul’da televizyona çıkan çocuklar var. Siz kaç sefer şehirde gördünüz bunları. Bunlar şehrin markaları…”

Özer matlı, Bursa’nın yeterince büyüdüğünü, artık kentin korunması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

‘BURSA ÇOK BÜYÜDÜ, ÜSTELİK DEPREM KUŞAĞINDA’

“Bursa’nın ürün deseni değişti, Bursa değişti. Yani teknolojiyle sanayi bölgeleri ile Bursa’da odanın anlatacaklarıyla benim anlatacaklarım arasında çok fark var. İnsanlar ‘benim köyden kalan arazim var kaç para yapar, imar gelecek mi benim bölgeme’ diye soruyor. Kimse ‘ne ekerim’ diye sormuyor. Şehri biz nasıl kurtaracağız? Bursa için yeni bir şey yapmayı çok konuşmamak lazım. Bursa bence kendini bulması lazım, özümüze dönmemiz lazım. Bursa çok büyüdü zaten. Bursa’nın milli gelir sıralaması bütün şehirlerden üstte, sanayi verimliliği Türkiye’nin üzerinde. Bursa’da bir ihtiyaç yok yeni ama Bursa deprem kuşağında. Korunması lazım Bursa’nın, gidiyor şehir.”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın TEKNOSAB projesi ile ilgili açıklamaları dikkat çeken Matlı, şöyle devam etti:

‘TEKNOSAB’DA GİZLİLİK Mİ VAR?’

“TEKNOSAB’ın ihalesinden haberim yok zaten, şartlarını bilmiyorum. Meclis üyelerine sorun onlar da çok bilmiyor. Benim kardeşim de orada meclis üyesi o da bilmiyor. Bilgi verilmesi yasak mı, gizli bir şey mi, belki de gizli bir şey. Belki de gizli olduğunu söylemeleri lazım. Burada deri organize de karma organizeye döndü şimdi. Hepsini yapabiliyorsun. Tekstil de yapacaksın, otomotiv de koyarsın. Şimdi 3 bin dönümün üzerinde kamulaştırma talepleri var. Boyahaneler orada devreye giriyor onlar da genişlemek istiyor. TEKNOSAB’da yetmiyor, orası da genişlemek istiyor.”

Mevcut sanayiyi 4’e katlayacak projelerin geldiğini belirten Matlı, “Bursa’nın artık büyümeye dur demesi lazım” dedi ve ekledi:

‘BURSA’NIN BÜYÜMEYE ‘DUR’ DEMESİ LAZIM’

“Şimdi oralara sanayi bölgelerini taşıyacağız, buradaki fabrikalarla beraber buraları konut alanına açacağız, buraları da konut yeri olacak. Benim bir şey yapmama gerek yok. Osmanlı’ya başkentlik yapmış, kayak merkezi var, kaplıca merkezi var, şelaleleri var, longoz ormanları var, denizi var. Mevcut sanayinin 3 katı 4 katı geliyor. Büyük tehlike. Yani insani olarak büyük tehlike. Bursa’yı korumak için Bursa’nın artık büyümeye ‘dur’ demesi lazım.”

Matlı, 6 yıl önce protokolü imzalanan ve Badırga’da düşünülen Bursa Canlı Hayvan Pazarı, Kesimhane ve Karkas Et Borsası projesinin gerçekleşmesi halinde sağlayacağı faydayı şu sözlerle anlattı:

‘TÜKETİCİ UCUZA ET YİYEBİLECEKTİ’

“Bana göre şu anda 4-5 senenin üzerinde hayvan ithalatı yapmak zorunda. Badırga’da yer aldık bizim bir protokolümüz vardı, aslında biz 6 sene önce başka bir şey söyledik. Cumhurbaşkanı bundan rahat edecekti, Tarım Bakanı rahat edecekti. Şehir ve kurum para kazanacak, tüketici de ucuza et yiyecekti. Herkesin mutlu olacağı bir şeydi. Geçen hafta bununla ilgili bir çalışma başladı yine.Hatay tarafına bakanlıktan proje geldi; ‘serbest bölge yapsak, hayvanları getirsek’, 6 sene önce ben bakanlığa verdim bu projeyi. Bu söylediğim proje 6 sene önce buydu. İstanbul Borsası gibi bir yapı kurulup onun üzerinden satılacaktı. Zaten biz bunu söyledik.”

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Matlı, e-ticarette dünya devlerinin Türkiye pazarına girdiğini hatırlatarak, üyeleri ve gençleri eğitecek yeni projeleriyle ilgili protokolü 16 Aralık’ta imzalayacaklarını söyledi.

E-TİCARETTE DÜNYA DEVLERİ TEHLİKESİ

“Facebook istasyonu ile başlayan bir projemiz var. Kuluçka merkezi. Bununla ilgili ayın 16’sında protokol imzalayacağız. Yeni nesli bizim teknoloji ile beraber yazılım mantığına hazırlamamız lazım. Mesela yeni bir tehlike geliyor. E-ticaret diye biz konuşuyoruz da Amazon ile Alibaba Türkiye’ye geldi. Biz içerideki e-ticareti yapmaya çalışırken dünyanın en büyük ikisi geldi artık. ‘Efsane Cuma’da 4.7 milyar liralık kartla alışveriş yapılmış. 1.4 milyarı internetten olmuş.”

Özer matlı ziyaretin anısına enBursa.com Genel Müdürü Uygar Külhaşoğlu’na BTB destekleri ile üretilen ipekten Atatürk portresi hediye etti.

enBursa.com yönetici ve yazarları Matlı eşliğinde Sivil Mimari Örneği yapıları da inceleme fırsatı buldu.

Matlı, Bursa evlerinin kent kültürüne önemli katkı sağlayacağını söyledi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam