'Bursa yaya öncelikli şehir olmalı' | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

8 Şubat 2023 - 20:04
SON DAKİKA

‘Bursa yaya öncelikli şehir olmalı’

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, ulaşım sorunlarını çözmek için kent yöneticilerinin yaya öncelikli ve toplu taşıma ağırlıklı uygulamalara öncelik vermesi gerektiğini söyledi. Başkan Albayrak, alternatif ulaşım bilincini oluşturmak için Avrupa çapında düzenlenen ve Türkiye’den 61 belediyenin dahil olduğu “Hareketlilik Haftası” ve “Otomobilsiz Kent Günü”ne Bursa’nın da katılımcı olması gerektiğine dikkat çekti.

reklam
‘Bursa yaya öncelikli şehir olmalı’
Son Güncelleme :

20 Eylül 2019 - 20:20

reklam

Ulaştırma Komisyonu ile toplu ulaşımın teşvik edilmesi için çalışmalar yapan İMO Bursa Şubesi, önerilerini sürdürüyor. İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, kentte yaşayanları toplu ulaşıma özendirmek ve yaya öncelikli kent olmak için farkındalık yaratan uygulamalar yapılması gerektiğini belirterek şu açıklamayı yaptı;

Dünyanın çeşitli kentlerinde her sene 16-22 Eylül tarihleri arası “Hareketlilik Haftası”, 22 Eylül ise “Otomobilsiz Kent Günü” olarak kutlanıyor. Avrupa çapında, Hareketlilik Haftası boyunca milyonlarca kişinin katılımıyla toplu taşıma günü, bisiklet günü, yaşayan sokaklar/yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü, eğlence/alışveriş günü ve otomobilsiz kent günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Etkinlikler bu yıl 31 katılımcı ülkede, 604 farklı şehirde gerçekleştirilecek. Ülkemizden de İstanbul, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Konya gibi şehirlerimizin olduğu 61 belediye var.

Bu sene ilk defa Avrupa’da 22 Eylül günü “Otomobilsiz Kent Günü” ile aynı günde “Açık Sokaklar Günü” (Open Streets Day) olarak da kutlanacak. Otomobilsiz Kent Günü’nde sokakların motorlu araçlar olmadan nasıl kullanıldığının hatırlatılması, toplu ulaşımın, yaya ulaşımının ve bisiklet kullanımının özendirilmesi, sokakların sahiplendirilmesi, hava kirliliğinin ve ses kirliliğinin kontrolü, ölçümü ve ölçümlerin karşılaştırılması gibi kazanımların elde edilmesi bekleniyor. Hareketlilik Haftası her yıl sürdürülebilir hareketlilik ile ilgili belirli bir tema üzerinde odaklanıyor. Bu yılın teması ise “güvenli yürüyüş ve bisiklet sürme” olarak belirlenmiş.

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN FIRSAT

Avrupa Hareketlilik Haftası hazırlıklarını bu yıl ülkemizde koordine edenler; Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger. Biz İMO Bursa Şubesi olarak Bursamızın da bu önemli etkinlik içinde yer almasının şehrimize büyük katkıları olacağını düşünüyoruz. Yeşil, efektif bir lastik tekerlekli ve raylı sistem toplu taşıması ile bisiklet yolları olan, yaya öncelikli bir Bursa hepimizin ortak arzusu. Kent yöneticilerimizin farkındalık yaratacak bu uygulamaları hayata geçirmesi, toplumdaki alternatif ulaşım bilincini arttırmak için fırsat olacaktır.

TÜRKİYE’DE KARBONDİOKSİT SALINIMI YÜZDE 133 ARTTI

İstatistikler, toplu taşımanın ve yaya öncelikli bir ülke olmanın önemini gösteriyor. 2017 raporlarına göre Türkiye’de karbondioksit salınımı son 12 yılda yüzde133 arttı. Karbondioksit salınımını arttıran en büyük etken motorlu araçlar. 1 litre benzin yakıldığında ortaya çıkan karbondioksit miktarı yaklaşık 2,3 kilogram. Bununla beraber otomobil bağımlılığı hareketsizlik ve obeziteyi de beraberinde getiriyor. Bu iki unsur hastalıklara davetiye çıkardığı gibi kalbinde en büyük düşmanı. Yine trafikte yaşanan stres, günümüz insanının artık neredeyse her gün, her yerde yaşadığı sıradan bir durum haline geldi. Bisiklet kullanmak, spor yapmak ve bolca hareket etme ile stresten korunabilir, sağlıklı ve üst düzey bir yaşam alışkanlığı edinebiliriz.

YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK İÇİN DAHA AZ MOTORLU TAŞIT

Yaşam kalitesi yüksek olan şehirlerin ortak özelliklerinden biri motorlu taşıtların rolünün giderek azalmasıdır. Şehir merkezlerinde yayalaştırma, ucuz, konforlu ve hızlı toplu taşıma alternatifleri modern kentlerin olmazsa olmazları. Yine şehir merkezlerinde otomobil ile girişi cazip hale getiren, katlı otoparklar da modern şehirlerde terkedilen bir uygulama. Ülkemizde de daha fazla geç kalınmadan bu yönde çalışmalar yapmalı ve vatandaşımızda farkındalık oluşturacak etkinlikler düzenlenmelidir.

Sonuç olarak İMO Bursa Şubesi, ilgili kurum ve kuruluşların, otomobil öncelikli ulaşım yerine metro, otobüs, tramvay duraklarını yaya ve bisiklet yollarıyla desteklemesini, bireysel otomobil kullanımını azaltmayı hedefleyen ulaşım projelerini hayata geçirmesini Bursa’yı geleceğe taşımak ve şehirler arasındaki rekabette öne çıkarmak için en önemli unsurlar arasında görmektedir.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam