Bursa'da iki dev açılış! Kurdeleyi Erdoğan kesti | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

24 Şubat 2024 - 03:12
SON DAKİKA

Bursa’da iki dev açılış! Kurdeleyi Erdoğan kesti

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve Bursa Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı.

reklam
Bursa’da iki dev açılış! Kurdeleyi Erdoğan kesti
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2019 - 18:25

reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu ve Bursa Şehir Hastanesi’nin açılış töreni için Bursa’da…

Erdoğan, törenin yapılacağı İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Bursa Batı Kavşağına (Badırga) helikopterle geldi.

Erdoğan, helikopterden inişinde Bursa protokolü tarafından karşılandı.

AK PARTİ Bursa Milletvekillerinin yanı sıra MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman da karşılama heyeti arasında yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bursa ziyaretine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Ulaştıma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da katıldı.

Yürüyerek tören alanına giren Erdoğan, sahneye çıkarak Bursalıları selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘GÖNÜL DAHA YÜKSEK OY İSTERDİ’

“Bursa’yı özlemişiz. Maşallah gördüğüm kadarıyla Bursa da bizi özlemiş.

31 Mart seçimlerinde yüzde 49.6 oranıyla Cumhur İttifakı adayı kardeşimizi Alinur Aktaş kardeşimizi göreve getirdiğiniz için teşekkür ederiz. 2014’ten daha yüksek. Ama bizim gönlümüz Bursa’da çok daha yüksek oy oranlarıyla belediyeyi yönetmektir.

Bugün öyle bir tarih yazıyoruz ki İstanbul’u İzmir’e farklı bir yolla bağlıyoruz. Şehir Hastanesini de Bursa’ya kazandırıyoruz.

‘SENİN AKLIN ERMEZ BAY KEMAL’

İlk YİD projsini başlattığımızda omayacağını söyleyenler, kendilerince dalga geçeenler oldu. Bunların her zaman işi bu. Kasamdan çıkmadan yapıyorum işte. Senin aklın ermez Bay Kemal. Anlamazsın bu işlerden. Sana SGK’yı verdiler, batırdın hastaneleri yönetemedin. Ah ah, bunun genel müdür olduğu dönemde ölülerimizi rehin aldılar.

Zya Paşa ne diyor; ‘Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Biz eserlerimizle anılacağız.

‘EKONOMİYE KATKISI 3.5 MİLYAR TL’

“Yolu daha güvenli hale getirirken, mesafeyi de kısaltıyoruz. Balıkesir-Çanakkkale-Tekirdağ otoyolunu da bu yolu da birleştireceğiz. Bu bölge ülkemiz milli gelirinin yüzde 64’ünü oluşturyor. Maliyeti ne bunun 11 milyar dolar. Ülke ekonomisine yakıt ve zaman katkısı 3,5 milyar liradır. Bu yol sayesinde turizm, sanayi hızlanacak. Bu otoyolu inşa eden 22 yıl 4 ay süreyle işletecek olan ortak girişim grubunun ödeyeceği tutar 6,3 milyar lira. Bu otoyol Türkiye için her bakımdan kârlı bir projedir. Devletin kasasından bir şey çıkmıyor. Otoyolun Balıkesir tarafındaki açılışını da Binali Yıldırım kardeşimiz yapacak.”

Vatandaşlardan Kurban Bayramı tatilinde trafik kurallarına uymalarını isteyen Erdoğan, şöyle devam etti:

‘ACELE GİDEN ECELE GİDER’

“Bu hafta Kurban Bayramı var. Acele giden ecele gider. Bayramları acıya döndürmeyelim. Yollarda aman ha çok dikkat edin. Gece yolculuğu buna çok dikkat edin. Sizi bekleyenlere kötü haberulaştırmayın. Trafik kazalarının azaltılması için önemli adımlar attık. Trafik kazalarında yüzde 12, yaralanmalı kazalarda yüzde 12 ve ölümlü kazalarda yüzde 30 azalma yaşandı. “

‘BURSA’DAKİ KARAYOLU İNŞAATLARI 2 YILDA BİTECEK’

“Her vilayette olduğu gibi Bursa’da da ulaştırma yatırımlarını sürdürüyoruz. Toplamda maliyeti 1,5 milyar lira olan 18 karayolunun yapımı devam ediyor. 2 yıla kadar bitiyoruz. Çünkü Bursa’ya bu yakışır.”

‘BURSA’YA HIZLI TREN BİRAZ GECİKTİ’

“Bursa Bilecik hızlı treninin çeşitli aksaklıklar nedeniyle biraz geciktiğini biliyorum. İnşallah sıkıntıları çözüp Ankara Bursa, Bursa İstanbul arasını 2 saate düşürecek bu hattı sizlere sunacağız.”

‘ŞEHİR HASTANESİ 25 YIL İŞLETİLECEK’

“Bugün Bursa’da hizmete açacağımız 1355 yataklı şehir hastanemiz Bursa’nın güzelliğine güzellik katmış. Az önce üstünde dolaştım. Bursa’ya yakışmış.Kendi içinde 6 ihtisas hastanesi ve diğer birimleriyle yüksek standartlara sahip bir şaheser. Bugüne kadar Bursa’ya yaptığımız yatırım tutarı 50 katrilyonun üzerindedir. Ülkemizdeki şehir hastanesi sayısını 10’a yatak sayısını da 13 bin 417’ye çıkarmış olduk. 10 adet hastanenin inşaatı sürüyor. CHP Genel Başkanı’nın şehir hastanemize dil uzattığını görüyorum. Neymiş şehir hastanelerinin maliyetini kimse bilmiyormuş. Kendi cebimizden para vererek bunu yaptırmıyoruz. Gün ay yıl koyuyoruz. Bu kadar gün ay yıl çalıştırmak suretiyle şu şu şu evsafta yapacaksın. Buna YİD denir Bay Kemal. Nasıl bir modelle yapıldığından haber yok. Devlet bütçesinden yapmaya kalksaydık 2-3 tanesini bitiremezdik. Yatırım maliyeti 2 milyar 286 milyon lira. İşletme süresi 25 yıl. 25 yıl işletecekleri ve biz de 25 yıl belli bir bedeli ödeyeceğiz. Devlet bütçesiyle yapılsa tabelada yazardı. Devlet kendisi inşa etmiyor. Böylesine dev projeler için alternatif finansmanlar geliştirmek gerekiyor.”

‘NASIL YAPIYORSUNUZ DİYORLAR’

“İstanbul Havalimanı, dünyanın ilk üçünde. Biz yapmadık. Bu sistemle yaptık. Katıldığımız pek çok uluslararası toplantıda siz bunu nasıl yaptınız, bu hastaneleri nasıl yaptırıyorsunuz? Bunu bize anlatın… Türkiye bunu anlattı anlatıyor. Türkiye en başarılı şekilde uygulayan ülkedir. Ne harcanan değil, bizim buradan aldığımız hizmet için ne ödediğimizdir. Biz bir şey ödemiyoruz. Hastanemizin kapalı alanı 475 bin metrekare, yatırım bedeli 2 milyar 286 milyon lira. İşletme süresi 25 yıl. 25 yıl burayı işletecekler biz de belli bir bedeli alacağız.”

‘ÜLKEMİZİ TÖKEZLETMEK İÇİN ÇALIŞANLAR VAR’

“Ülkemizi tökezletmek, yüz üstü kapaklatmak için çalışanların olduğu dönemden geçiyoruz. Bugün maruz kaldığmıız onca saldırıya rağmen dimdik ayaktaysak bunu 17 yılda ülkemizi getirdiğimiz yere borçluyuz. CHP’nin başındaki zat kalkınma planını eleştirmek adına milli gelirin 10 yıldır artmadığını iddia etmiş. Türkiye’nin geliri 236 milyar dolardı bu rakamı 950 milyar dolara kadar çıkardık 2013’te. Bu zat Gezi olaylarında sokakları terörize edenlerin yanındaydı. Bu zat PKK terör örgütünün siyasi temsilcileriyle beraber Ankara’dan İstabul’a yol yürüyordu. 15 Temmuz gecesi havalimanında tankların koruması altında Bakırköy Belediyesi’ne gidiyordu. Çukur eylemleri ile saldırıldığında teröristlere barikatları kuran arkadaşlar diye sesleniyordu. Hayatı yalan.Uzunca bir süre tiyatro diyerek darbecileri koruyordu.”

‘FIRAT’IN DOĞUSUNA GİRECEĞİZ’

“Suriye topraklarından ülkemize yönelik tehditleri engellemek için harekete geçtiğimizde Afrin’e grimeyin diyerek gözdağı verme peşindeydi. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile de ABD ile de paylaştık. Taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir. Biz ber yere kadar sabrederiz. O sabrın bir sonu var.”

‘FAİZ DAHA DA İNECEK’

“Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Müjdeyi veriyorum, enflasyon da düşecek. Yatırımcı kardeşlerime sesleniyorum; artık mevcut yatırımlarınızı genişletin. İstihdamı da artırın. Döviz kuru artık belli bir seviyenin üzerine çıkamıyor.”

TÖRENDEN NOTLAR

Törende ilk konuşmayı yüklenici Otoyol AŞ adına Nurol Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Çarmıklı yaptı.

‘İSTANBUL-İZMİR ARASI 3.5 SAAT’

Projenin Türkiye’de Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan ilk otoyol olduğunu belirten Çarmıklı, İstanbul-İzmir arasının 100 km. kısalarak, 3.5 saate düşeceğini söyledi.

’11 MİLYAR DOLARLIK OTOYOL’

Projenin taahhüt edilenden 1 yıl önce tamamlandığını kaydeden Çarmıklı, maliyeti de 11 milyar dolar olarak açıkladı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat da konuşmasında Bursa’nın Cumhurbaşkanı’nın teveccühleriyle büyük bir atılıma girdiğini söyledi.

Şehir Hastanesi ile Bursa’nın sağlık üssü haline geleceğini belirten Canbolat, otoyolla birlikte Bursa’nın önemli bir kavşak haline geleceğini ifade etti.

BURSA-İSTANBUL 1 SAAT, BURSA-İZMİR 2 SAAT

Canbolat, Bursa-İstanbul arasının 1 saate, Bursa-İzmir arasının 2 saate ineceğini kaydetti.

Vali Canbolat’ın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan konuştu.

Tarihi bir güne tanıklık edildiğini belirten Turhan, Marmara ve Ege bölgesinin yeni bir can damarına kavuştuğunu söyledi.

Otoyolun Dünya’da parmakla gösterilen bir proje olduğunu kaydeden Turhan, şöyle devam etti:

‘GARANTİ PAYI MALİYETİN YÜZDE 18’İ’

“Otoyolun temelini atarken ‘Başlangıçlarla değil sonuçlarla ingileniyorum’ demiştiniz. Haklıydınız. Geçmişte temeller atılır, sonu gelmezdi. Sizin liderliğinizde sonuca bağlamadığımız hiçbir proje kalmadı. Bu projenin hazırlık aşamasından itibaren içinde oldum. İstanbul-İzmir arası artık çok yakın. Bursa, her ikisine de çok daha yakın. Maliyeti 11 milyar dolar. YİD yöntemiyle yapılan ilk otoyol. AB’de bu yöntemle yapılan en büyük proje. Yüksek teknoloji kullanılarak yerli firmalar tarafından yapıldı. Devletin kasasına yük olmadan 6.5 yılda tamamladık. Mevcut bütçe ödenekleriyle yapmaya kalksaydık, bölünmüş yol ve tünel yatırımlarımız gecikecekti. Proje ekonomimize milyarlarca katkı sağlayacak. Kamunun garanti payı proje maliyetinin yüzde 18’ini oluşturmaktadır.”

‘6 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK’

“Projenin kamuya devrinden sonra sağlanacak gelir, yeni projelerin kaynağı olacak. Bu proje büyük bir ekmek teknesi. Yapımında 8 bin 500 kişiye istihdam sağlandı. Yaklaşık 6 bin insanımız işletme aşamasında istihdam edilecek.”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da törende bir konuşma yaptı.

Bursa’nın gençliğini yaşadığı ve hayata atıldığı şehir olduğunu kaydeden Koca, Bursa Şehir Hastanesi ile en üstü düzeyde hizmet sunulacağını belirtti.

‘GÜNEY MARMARA’YA HİTAP EDECEK’

Bin 355 yataklı tesisin 475 bin metrekare kapalı alanda kurulduğunu söyleyen Koca, kompleks içerisinde 6 hastane bulunduğunu hatırlattı.

Hastanenin Güney Marmara’nın tamamına hizmet vereceğini ifade eden Koca, tesisin kamu-özel işbirliğiyle kısa sürede tamamlandığını savundu.

Koca, şehir hastanelerinin kapılarının üniversitelere de açılacağını belirtti.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam