DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 37°C
Sıcak

Bursa’da termik santralin zehir saçma süresi uzatıldı

Bursa’da özelleştirilirken 4 yıl süreyle filtreleri “çalıştırmama hakkı” tanınan Orhaneli Termik Santrali için verilen süre uzatılıyor. Meclis tatile girmeden önce kabul edilen Torba yasayla Orhaneli ve benzer durumdaki termik santral işletmecilerine 36 ay daha ek süre tanındı.

26.07.2019
28
A+
A-

Bursa Orhaneli, Kütahya Seyitömer ve Kahramanmaraş Afşin-Elbistan termik santralleri, Meclis kararıyla zehir saçmaya devam edecek.

Söz konusu termik santraller, 2015 yılında özelleştirilerek satıldı. Özelleştirme ihalelerini alan firmaya 4 yıl boyunca baca filtrelerini çalıştırmama hakkı tanındı. Böylece termik santralleri işleten firma maliyetini azaltarak, kardan zararı önledi.

Özel sektöre sağlanan “çevreyi kirletme” imtiyazının süresi bu yıl sonunda doluyordu. Ancak Meclis tatile girmeden önce yasalaşan Torba teklife konulan bir maddeyle bu süre uzatıldı.

Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilnen “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun”un 32’inci maddesiyle Elektrik Piyasası Kanunu’na yeni bir geçici madde eklendi.

Kanunun söz konusu maddesi şöyle:

“MADDE 32- 6446 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“Sözleşme süre uzatımı ve devir

GEÇİCİ MADDE 26- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce; 5 inci maddenin onikinci fıkrası ve ilgili mevzuatı kapsamında yarışması yapılan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden ilgili sözleşmeler ile 18 inci maddenin beşinci fıkrası kapsamında özelleştirme ihalesi yapılan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla devam eden yenilenebilir enerji kaynakları veya yerli kömüre dayalı elektrik üretim tesisi kurulması amacıyla yapılmış Devir Sözleşmeleri ve Elektrik Satış Anlaşmaları kapsamındaki hak ve yükümlülükler için öngörülen süreler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren otuz altı ay süreyle uzatılır. Bu madde kapsamında uzatılan süre içerisinde talepte bulunulması hâlinde ilgili sözleşme/anlaşma (proje şirketi bünyesinde hisse devri de dahil) devredilebilir. Bu durumda devir alacaklarda teknoloji sağlayıcı koşulu hariç ilk yarışmadaki/ihaledeki şartlar aranır. Ancak devirden kaynaklanan kısıtlama ve yaptırımlar uygulanmaz. Devir nedeni ile idareden herhangi bir hak talebinde bulunulamaz. Bu kapsamda devredilecek sözleşmelerden damga vergisi alınmaz.

(2) Birinci fıkra kapsamında düzenlenen sözleşmeler/anlaşmalar özel hukuk hükümlerine tabidir. Anılan sözleşme/anlaşmalarda; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı onayı ile sözleşme konusu ve bedelini değiştirmemek ve finans sağlayıcıların haklarına ilişkin hususlarla sınırlı kalmak kaydıyla, idarenin fesih hakkının ötelenmesi de dahil olmak üzere taraflarca değişiklik yapılabilir. Bu fıkra hâlihazırda imzalanmış sözleşme/anlaşmalar hakkında da uygulanır.”

Meclis’ten geçen yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasıyla Orhaneli Termik Santrali, 2019 sonu yerine 2022 sonuna kadar çevreyi kirletip insan sağlığını olumsuz etkilemeye devam edecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.