Bursa'daki Cargill davasında flaş karar! | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

30 Kasım 2022 - 03:14
SON DAKİKA

Bursa’daki Cargill davasında flaş karar!

Cargill davasında verilen kararların uygulanmaması nedeniyle 2005 yılında Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ve diğer yetkililer hakkında açılan manevi tazminat davasında, makul sürede yargılanma hakkının ihlali nedeniyle Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı’na yapılan başvuru üzerine ihlal kararı verildi.

reklam
Bursa’daki Cargill davasında flaş karar!
Son Güncelleme :

22 Kasım 2019 - 14:10

reklam

Bursa’da yılan hikayesine dönen Cargill davasında verilen karar ile ilgili Bursa Barosu’nda basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada Av. Ali Arabacı ve Av. Cumhur Özcan’ın, 13 Ocak 2005 tarihinde dilekçeyle Bursa Valiliği’ne başvurarak; Cargill fabrikası ile ilgili olarak Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin, Başbakanlık Yüksek Planlama Kurulu’nun kararının ve 1/1000 ölçekli mevzi imar planı ile buna dayanılarak verilen yapı ruhsatının iptaline ilişkin kararlarının uygulanmasını istedikleri belirtildi.

Aynı tarihte Başbakanlık Makamına yazılan dilekçe ile de Bursa 2. İdare Mahkemesi’nin Başbakanlık Yüksek Planlama Kurulu’nun kararının iptaline ilişkin kararının uygulanmasının istendiği ifade edildi.

Kararın uygulanmaması üzerine davacılar, 6 Haziran 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Bursa Valisi Oğuz Kaan Köksal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ve Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Turgut hakkında, mahkeme kararlarını uygulamadıkları gerekçesiyle 2577 sayılı İYUK gereğince manevi tazminat davası açtı.

Mahkeme, sadece Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Turgut hakkında tazminata hükmetti. Bu karar, diğer davalılar hakkında da tazminata hükmedilmesi gerektiği gerekçesiyle temyize gönderildi.

Temyiz incelemesini yapan Yargıtay Özel Dairesi diğer davalılar hakkında da tazminata hükmetti. Ancak yerel mahkeme önceki kararında direnerek, Mehmet Turgut dışındaki davalıları tazminat ödemeye mahkum etmedi.

Direnme kararı, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu (HGK) nezdinde temyiz edildi. Genel kurul, Başbakan ve Bayındırlık İskan Bakanı’nın üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeyip, kararın infaz edilmemesinden dolayı sorumlu bulunduğunu belirterek; özel dairenin bozma kararına mahkemece direnilmesini usul ve yasaya aykırı buldu ve dosyayı daireye gönderdi.

Yargılamanın başlamasından 11 yıl sonra adil yargılanma hakkı bağlamında makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle, Av. Ali Arabacı, Av. Cumhur Özcan, Av. Yahya Şimşek vekilleri Av. Erol Çiçek aracılığıyla 17.03.2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Başvuru AYM önünde iken, 6384 sayılı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine Yapılmış Bazı Başvuruların Tazminat Ödenmek Suretiyle Çözümüne Dair Kanun çıkarıldı. Bunun üzerine AYM, başvurunun Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu Başkanlığı’na yapılmasına karar verdi. Başvurucular 3 Ocak 2019 tarihinde Komisyona başvurdu.

Komisyon 21 Ekim 2019 tarihinde başvuruyu kabul etti ve müracaat edenlerin “makul sürede yargılanma hakkı”nın ihlal edildiğine karar verip; Komisyon kararının “hızlandırıcı etki” yapmasını teminen 6384 sayılı kanunun 8/2 maddesi gereğince kararın kesinleşmesinden sonra ilgili yerel mahkemeye bildirilmesine karar verdi.

Yargıtay HGK önündeki davanın komisyon kararında da belirtildiği gibi “hızlandırıcı etki” yapmasını teminen daha fazla sürüncemede kalmaması için, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Bursa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi konu hakkında yazılı olarak bilgilendirildi.

Bursa Brosu’ndan yapılan açıklamada ‘Bu dava bile tek başına, ülkemiz adalet sisteminin içine düşürüldüğü durumu göstermeye yeterlidir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararına, yasaya aykırı bir şekilde eylemli olarak direnen hakimler, karar vermemek için davayı çeşitli nedenlerle uzatıp; bugün itibarıyla davanın 14,5 yıl sürmesine neden olmuşlardır. Dava şu anda Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndadır’ ifadelerine yer verildi.

Şimdi gözler ‘adil yargılama hakkının ihlali’ kararının Erdoğan ve diğer davalılar hakkında görülen tazminat davasına nasıl etki edeceği ile ilgili Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na çevrildi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam