Bursa'daki o tarihi eser çürümeye terk edildi! | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

1 Aralık 2022 - 14:29
SON DAKİKA

Bursa’daki o tarihi eser çürümeye terk edildi!

Bursa’nın merkezinde, Nilüfer’in Özlüce Mahallesi’nde bulunan 18 veya 19. yüzyılda kilise olarak yapılan ancak daha sonra camiye çevrilen Aziz Helena Kilisesi çürümeye terk edildi.

reklam
Bursa’daki o tarihi eser çürümeye terk edildi!
Son Güncelleme :

10 Aralık 2019 - 8:10

reklam

Olay Gazetesi’nden Mustafa Özdal’ın gündeme getirdiği konuda mübadele sonrası camiye çevrilen kilise, bölgeye yeni bir cami yapılması sonucu işlevini yitirerek kaderine terk edildi.

Özdal’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Aziz Helana Kilisesi…

18 veya 19. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Rum Ortadoks Kilisesi…

Mübadeleden sonra kilise, minare-mihber ve mahfel eklenerek camiye dönüştürülüyor.

Ne ki, Özlüce Camii inşa edildikten sonra kullanılmadığı için metruk hale geliyor.

Özlüce Mahallesi’ndeki az sayıdaki tarihi yapıdan biri olan camiyi, Nilüfer Belediyesi restore ederek kültür merkezine dönüştürüyor 2009’da.

Belediye yöneticilerinin amacı, geçmişte hem kilise hem de cami olarak kullanılan ve Bursa’nın Ayasofya’sı olarak görülen bu kültürel mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

Ancak hatırlarsanız birileri “Nilüfer Belediyesi camiyi kiliseye dönüştürüyor’ şeklinde tezviratlar yapınca, Özlüce Kültürevi 2013’te 5737 Sayılı Vakıflar Kanunu’na dayandırılarak Nilüfer Belediyesi’nin elinden alınmış, İnesiye Köyü Cami Vakfı’na tescil ettirilmişti.

Yani Nilüfer Belediyesi’ne, tez elden mekanın boşaltılması istenmişti, yapının yeniden camiye dönüştürülmesi için.

Nilüfer Belediyesi, tarihi yapının kendilerine devredilip, kültür evi olarak hizmet vermesi için yargıya başvursa da, mahkemeden istediği sonucu alamadı.

Bilmem sözünü ettiğim caminin önünden en son ne zaman geçtiniz?

Maalesef duvarlarında çatlaklar oluşan cami çürümeye yüz tutmuş durumda.

Çünkü cami kullanılmıyor.

Kullanılmadığı için de kaderine terk edilmiş durumda.

Konuyu Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’e sordum.

Erdem, bakın neler söyledi:

“Biz burayı milli sarayların uzmanlarına restore ettirip büyük bir bütçe harcadık. Bugünün parasıyla yaklaşık 2 milyon lira. Amacımız cami olarak kullanılmayan mekanı, kültür merkezine dönüştürüp korumaktı. Ancak Vakıflar, anlamsız bir şekilde tarihi yapıyı elimizden aldı. Bina şu anda çürüyor. Duvarlarında çok ciddi yarıklar oluşmaya başladı. Biz illa bu tarihi yapı bize verilsin demiyoruz. Kendilerinde kalacaksa bari korusunlar. Çünkü hem restorasyonuna harcadığımız para heba olacak, hem de az sayıdaki tarihi yapıdan biri çürüyüp yok olacak.”

Erdem, bu işin takipçisi olacağını da sözlerine ekleyerek, “Vakıflar’a yazı yazıp, binanın çürümek üzere olduğunu belirttik. Ancak Vakıflar, camiyi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrettiklerini ve ibadethane dışında kullanılamayacağı yanıtını verdi maalesef. Yarın bu bina harap olursa sorumlular hakkında dava açarız. Yazıktır, günahtır.”

Erdem, bir hatırlatma da yaptı:

“Tarihi yapılar korunmalı. Özlüce’deki tarihi yapıyı sırf Nilüfer Belediyesi’nde kalmasın diye elimizden aldılar. Ayrıca soruyorum Büyükşehir Belediyesi, Heykel’deki Fransız Kilisesi’ni neden ibadethaneye çevirmiyor da kültür merkezi olarak kullanıyor yıllarca?”

Evet Özlüce’deki tarihi yapının hikayesi ve Başkan Erdem’in görüşleri böyle.

Paylaştığım fotoğraflar tarihi yapının ilk hali ile son halini gösteriyor.

Takdir kamuoyunun.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam