Bursa'nın dağ yöresine Tarım OSB geliyor | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

1 Mart 2024 - 01:16
SON DAKİKA

Bursa’nın dağ yöresine Tarım OSB geliyor

1/100.000 Ölçekli Bursa Çevre Düzeni Planı ile kirletici sanayiye kapalı olan dağ yöresinden yeni bir hamle geldi. AK PARTİ Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram, ilçede Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalışma yaptıklarını açıkladı.

reklam
Bursa’nın dağ yöresine Tarım OSB geliyor
Son Güncelleme :

13 Ağustos 2019 - 11:11

reklam

Bursa’nın dağ yöresi, 1/100.000 Ölçekli Bursa Çevre Düzeni Planı ile kirletici sanayiye kapalı. Bölgede fabrika kurmak hem üst ölçekli planlama kararları hem de coğrafi konumu nedeniyle uygun görülmüyor.

AK PARTİ Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram ise bölgede Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurmak için kolları sıvadı.

Olay gazetesi Yazarı İhsan Aydın, konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Aydın’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

” (…)

Bursa’nın en uzak ve en az nüfuslu ilçesi olarak bilinen Harmancık malumunuz diğer Dağ ilçeleri gibi sürekli göç veriyor.

Kırsal mahallelerde yaşlı nüfus ağırlıkta. Gençlerin neredeyse tamamı iş için kente göçmüş durumda.

31 mahallesi bulunan ilçenin nüfusu şimdilerde 7 binin altına kadar düştü.

Oysa, üç ilin kavşağındaki Harmancık, Bursa ile birlikte Balıkesir ve Kütahya’ya yakınlığıyla da diğer Dağ ilçelerinden avantajlı konumda.

AK Parti Harmancık İlçe Başkanı Bayram, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni ilçelerine kazandırmak için çabaladıklarını söyledi.

İlçeye bağlı Akalan Mahallesi’nde 354 dekarı mera vasfını yitirmiş arazi, 150 dekarı da orman alanı olmak üzere toplamda 500 dekar alan üzerine Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda temaslarının sürdüğünü aktardı.

Bu konuda hem Bursa hem de Ankara düzeyinde görüşme trafiği sürüyor.

Bölgenin hem enerji nakil hatlarına yakınlığı hem de doğalgaz hattı üzerinde bulunması nedeniyle kurulacak tarım tesisleri için avantaj teşkil ettiğinin altını çizen Bayram, ayrıca topoğrafyadaki yüzde 5’lik eğimin de aranan niteliklerde olduğunu vurguladı.

Başkan Bayram, Tarım OSB ile ilçede 13 bin olan küçükbaş hayvan sayısının 50 binlere yaklaşacağını da belirtti.

Bayram, “Türkiye’nin alanında ilk Tarım OSB’si olacak yerleşke, Milli Tarım Projesi’nin ikinci ayağı olan Hayvancılıkta Yerli Üretimi Destekleme Model Vizyonu’na da katkı sağlayacaktır” dedi.

Başkan Bayram’ın üzerinde çalıştığı projede mesafe alınabilirse bölgenin kaderi değişecektir.

Orhaneli’deki Maden OSB’den sonra Harmancık’a kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Dağ ilçelerinin makus talihini de yenebilir.

Ancak, bunun için uzun bir bürokratik süreç ve zamana ihtiyaç var.

Bıkıp usanmadan bu süreçler kovalanır ve netice alınırsa, Harmancık gelecekte Bursa’nın yıldızı parlayan ilçelerinden birine dönüşebilir.

Heyecanında ilçeye ve bölgeye değer katmak isteğini gördüğümüz genç başkana ve ekibine kolaylıklar diliyoruz.

Bu konuda Bursa’nın Akademik odalarından, il bürokrasisinden ve siyasi otoriteden de Harmancık Tarım OSB için olumlu yaklaşım göreceğine inanıyoruz.

Kirletici olmayan tarım tesislerinin bölgeye gelmesiyle birlikte istihdam da artış olacaktır.

Kentin güneyindeki ilçeleri kalkındırmanın yolu bu tür geniş kitlelere hitap edecek projelerden geçiyor.

Bursa milletvekillerine de bu konuda çokça iş düşüyor.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam