DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

‘Bursa’nın depremden kaçışı yok!..’

Kuzey Anadolu Fay Hattının Marmara’daki 3 kolundan ikisinin Bursa’dan geçtiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, “Kuzey Anadolu Fayı’nın hangi kolunda olursa olsun Bursa mutlaka depremden etkilenecek. Bursa depremsellik anlamında kesinlikle masaya yatırılmalı.” dedi.

13.12.2019
8
A+
A-

Bursa’nın depremsellik anlamında Türkiye’deki en “özel” şehirlerden biri olduğunu belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er, ENBURSATV’de yayınlanan ENKAFE programında Esat Kaplan’In sorularını yanıtladı.

Engin Er, Bursa’nın deprem riskine ilişkin olarak şunları söyledi.

‘DEPREM HANGİ KOLDA OLURSA OLSUN BURSA ETKİLENECEK’

“Kuzey Anadolu Fay Hattı, Marmara Bölgesine geldiği zaman 3 ana kola ayrılıyor. Birinci kol Marmara Denizi’nin içinden geçiyor. Burada beklenen deprem 7.2 büyüklüğüne kadar çıkabilir. Buna İstanbul depremi değil, Marmara depremi demek daha doğru olur. Burada bir deprem olursa Bursa etkilenecektir. Kuzey Anadolu Fayı’nın orta hattı, İznik Gölü’nün altından başlıyor, Gemlik’te iki kola ayrılıyor, Orhangazi’ye gidiyor, Mudanya’nın kuzeyinden Karacabey’e doğru devam ediyor. Bu hatta da 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Burada bir deprem olması Bursa’nın doğrudan etkilenmesi anlamına geliyor. Kuzey Anadolu Fayı’nın üçüncü kolu da İnegöl’den gelip Yıldırım’dan Osmangazi, Nilüfer ve Uluabat’a uzanıyor. Bu fayın da 7 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli var ve yerleşim yerlerinin altından geçiyor. Dolayısıyla Kuzey Anadolu Fayı’nın hangi kolunda olursa olsun Bursa mutlaka etkilenecek. Bursa depremsellik anlamında kesinlikle masaya yatırılmalı.”

‘KENTİN ANAYASASI OLMALI’

Bursa’da depreme hazırlıkta yapılması gereken başlıca işin 1/100000’lik planın, yani kent Anayasasının yenilenmesi gerektiğini, geçtiğimiz yıllarda hazırlanan planın onaylanmadığını kaydeden Er, bu planın da revizyona ihtiyacı olduğunu kaydetti. İkinci aşamada 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların gözden geçirilmesini gerektiğini belirten Er, “Bursa’nın buna göre yapılanması lazım” dedi.

‘FAY HATLARI ÜZERİNDE RUHSATLI BİNALAR VAR’

Bursa’da fay hatları üzerinde bina yapılmaya devam edildiğini ifade eden Er, “Devletin kabul ettiği, devletin yayınladığı fay hatları üzerinde ruhsatlı binalar var. Böyle bir durumda planları revize etmek gerekir mi gerekmez mi? Güvenli bir şehirde yaşamak için bunları yapmamız lazım” diye konuştu.

‘DEPREM AYNI UYGULAMALAR FARKLI’

Jeolojik etütlerle ilgili yönetmeliklerin birbirleriyle çelişkiler içinde olduğunu kaydeden Er, “Pansuman tedavi değil, planlamadan başlayıp uygulamaya kadar konuyu masaya yatırmamız lazım. Bu yönetmeliklerle her şehirde başka bir uygulama yapılıyor. Hatta Bursa’nın ilçelerinde farklı farklı uygulamalar görüyoruz. Gelen deprem aynı deprem” ifadelerini kullandı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.