Bursa'nın eski Başkanından 'çevre' uyarısı | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

28 Kasım 2022 - 09:05
SON DAKİKA

Bursa’nın eski Başkanından ‘çevre’ uyarısı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Erdoğan Bilenser’den “çevre” uyarısı geldi. Çevre sorunlarının ulaşım sorunları kadar önemli olduğunu söyleyen Bilenser,
“Sanayileşme öncesi ovada iki metreden çıkan temiz su, sonraki yıllarda 300-400 metrelerden, üstelik kirlenmiş olarak çıkıyor” dedi.

reklam
Bursa’nın eski Başkanından ‘çevre’ uyarısı
Son Güncelleme :

24 Kasım 2019 - 20:10

reklam

1999-2004 döneminde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapan Erdoğan Bilenser, şehrin sorunlarına ilişkin son gözlemlerini Olay gazetesi Başyazarı Ahmet Emim Yılmaz’a anlattı.

Bilenser’in değerlendirmeleri şöyle:

‘ÇEVRE SORUNLARI İKİNCİ PLANA İTİLDİ’

“Dikkat ediyorum da… Yeşil özelliğini kaybeden Bursa, çevre ve hava kirliliği konusunda Türkiye’nin en sorunlu kentlerinden biri haline geldi. Buna karşın, siyasi partilerin hiçbirinin gündeminde ve vaatleri arasında çevre sorunları ön sırada görünmüyor. Vatandaştan da bu yönde bir talep gelmeyince belediye başkanları kentin önceliklerini belirlerken çevre sorunlarını ikinci plana itiyorlar.”

‘ULAŞIM KADAR ÖNEMLİ’

“Evet, ulaşım sorunları günlük kent yaşamında önemli, ama çevre ve hava sorunları da en az ulaşım sorunu kadar önemli. Biz Bursalılar da yaşadığımız kentte çevre ve hava kirliliği sorunlarının neler olduğunu, sağlığımıza ve gelecek nesillere yapacağı olası etkileri ne yazık ki önemsemiyoruz. Evimizde ve işyerimizde enerji ve materyal tüketimini azaltarak tasarruf etmenin ve çevremizi daha az kirletmenin, kentli olma sorumluluklarımızın en başında geldiğini çocuklarımıza anlatmıyoruz.”

‘OVADAN KİRLİ SU ÇIKIYOR’

“Sanayileşme öncesi ovada iki metreden çıkan temiz su, sonraki yıllarda 300-400 metrelerden, üstelik kirlenmiş olarak çıkıyor, ama endişelenmiyoruz. Kirlenen ve koku salan dereleri görmüyoruz, kirli sularla yapılan tarımın yol açtığı zararları öğrenmiyoruz.”

‘KENT İÇİ YOLCULUK 3 KAT ARTACAK’

“Gelecek 50 yılda kent içindeki yolculuklar 3 kat artacak. Yerel yöneticiler ulaşımdan kaynaklanan emisyonu azaltmak için insan odaklı ulaşım politikası geliştirmeli. İyi yönetilen bir trafik düzeni, raylı sistem ağırlıklı toplu ulaşım ve bisikleti özendirmeye yönelik yatırımlar yapılmalı.”

‘KENT ANAYASASI YAPILMALI’

“Geçmişin yanlış uygulamalarından ders alarak tüm paydaşların ortak kararlarıyla kent anayasası yapılmalı. Yeni yerleşim alanları belirlenirken sanayi alanları ve sektör seçiminde öncelik belirlenmeli.”

‘OFİSPARK BÖLGELERİ YAPILMALI’

“Sanayi ağırlıklı kentler hizmet sektörü ağırlıklı kentlere göre daha fazla ayak izine sahip. Kentlerin ekonomik gelişme politikaları belirlenirken bu da dikkate alınmalı. Turizm, hizmet, finans ve bilim gibi sektörlerin desteklenmesi için sanayi bölgeleri benzeri ofispark bölgeleri yapılmalı. Üretimin yanında enerji verimliliğine katkı sağlayacak ekonomiye öncelik verilmeli.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam