Bursa'ya estetik dokunuş şart! | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

30 Kasım 2022 - 03:59
SON DAKİKA

Bursa’ya estetik dokunuş şart!

Başta plansız kentleşme olmak üzere pek çok sorunla boğuşan Bursa, “yeşil” kimliğini kaybedeli çok oldu. Buna bir de şehir estetiğinde gereken adımların atılmaması eklenince Bursa giderek daha da çirkinleşen bir görüntüye büründü. Estetiğin kentlerin de hakkı olduğunu söyleyen Yüksek Mimar Çelik Erengezgin, “Ben bir tane doğru peyzaj görmediğim gibi bir tane doğru mahalle de görmedim. Odalar üzerlerine düşen görevi yapmıyor” diye konuştu.

reklam
Bursa’ya estetik dokunuş şart!
Son Güncelleme :

27 Kasım 2019 - 21:15

reklam

Önü alınamayan göç, plansız sanayileşme, kaçak yapılaşma… Türkiye’de hemen hemen bütün büyükşehirlerde önü alınamaz hale gelen bu sorunlar Bursa’yı da derinden etkiliyor.

‘YEŞİL BURSA’ ÇOK ESKİDE KALDI

Yıllar boyunca “Yeşil Bursa” diye anılan şehir, son dönemlerde estetikten yoksun, anlamsız peyzaj projeleriyle daha da çirkin bir görüntüye bürünüyor. O görüntülere şehrin neredeyse her yerinde rastlamak mümkün: Şehir giriş çıkışlarında, yol ortasındaki refüjlerde, kavşaklarda, parklarda, bahçelerde, sitelerde…

Ortada tam bir görüntü kirliliği var ve bu durum benzersiz bir tarihi mirasa sahip Bursa’ya hiç yakışmıyor.

Mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinden Yüksek Mimar Çelik Erengezgin de işte tam bu noktaya dikkat çekti. “Bursa, Osmanlı’nın ilk yerleşkesi, bunun kıymetini bilsin” diyen Erengezgin, Türkiye’de planlama denince sadece “ada bazında planlama”nın anlaşıldığını, oysa ne ülke planlamasının ne de kentsel planlamanın var olduğunu savundu.

enBursa.com’a konuşan Erengezgin, şöyle devam etti:

‘İNSAN-DOĞA İLİŞKİSİ YOK EDİLDİ’

“Son yüzyılda hızla kirlenme söz konusu. Neden? İnsan ve doğa ilişkisi yok edildi, endüstri ilişkileri ön plana çıktı. Bursa, hep endüstri şehri olmakla gurur duydu. Ne kadar gurur duymak mümkün ise… Bize ‘boyayın satın’ dediler, ama Nilüfer Çayı ne renk akacağını bilemedi. Bursa’nın sanayi yanlışları çarpık yapılaşmasının da sebeplerini doğurdu.”

‘ESTETİK KENTLERİN DE HAKKI’

Kent estetiğinin önemine vurgu yapan Erengezgin, “Tabii ki estetik. Sokağa çıkarken bile aynaya bakıyoruz. Bedenimizde bile estetik bütünlük sağlamaya çalışıyoruz. Hakkımızdır da… Ama estetik, binaların da kentlerin de hakkıdır. Atalarımızdan, dedelerimizden, geçmişten gelen değerleri de gözeterek, bugünün estetiğini bulmak mimara da düşer, kent plancısına da büyük sorumluluk düşer.” dedi.

‘SEN İNSANLARIN NEREDEN NEREYE GİDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORSAN’

Estetikten yoksun kentlerin oluşmasında peyzaj mimarlarının da sorumluluğu olduğunu kaydeden Erengezgin, “Peyzaj mimarına bayılıyorum. Çim alanlar yapıyor, bir bakıyorsunuz, bir yerden yayalar geçmiş, çim kalmamış. Neden? Eee, oradan geçmek lazımmış canım. Eee, sen insanların nereden nereye gideceğini düşünmüyorsan, çim ekiyorsan, sonunda çimin başına gelecek şey budur, ki çoğu düşünmüyor peyzaj mimarları… Ağaç diktim, çim ektim, eee çok güzel, iyi ettin ama görüyorsun, bir süre sonra perişan. Çimlere basma, çimlerin üzerinde gezme, diye çocuklar çimden korkar oldu. Çim alanlara çocuklar basar kardeşim. İngiliz çimlerini sağa sola ekersek başımıza gelen budur işte.” diye konuştu.

Görüntü kirliliğinin önlenmesinde meslek odalarında görevler düştüğünü belirten Erengezgin, şunları kaydetti:

‘ODALAR ÜZERLERİNE DÜŞEN GÖREVİ YAPMIYOR’

“Ben bir tane doğru peyzaj görmediğim gibi bir tane doğru mahalle de görmedim. Odalar üzerlerine düşen görevi yapmıyor. Zaman zaman böyle güzel deklarasyonlar yayınlarlar, ama ya bir sonraki dönemde ben de siyasete mi girerim kafasında… Yapmaları gereken, o mesleği yapmak isteyen lise çağındaki çocuklara o mesleği öğretmekle başlamak. Kader kurbanı mezunların geldiği odadan da hayır gelmiyor. Hepsi siyasetin bir kenarından tutuyorlar, müspet ya da menfi. Ülke planlamasından bahsedildiğini gördünüz mü Allah aşkına… O da neymiş canım kentsel planlama bile yapamıyoruz.”

GÖZLER PEYZAJ MİMARLARI ODASINDA

Açıklamaların ardından Bursa’da gözler peyzaj mimarlarına ve TMMOB’a bağlı Peyzaj Mimarları Odası’na çevrildi.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam