DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C

İşten Haksız Yere Çıkarılanlar Geri Dönebilir mi?

Dilek Karadağ
Kanunlar ve kurallar konusunda yazıları ile Bursa halkını bilinçlendirmeye çalışan Dilek Karadağ
21.02.2019
71
A+
A-

Eğer işçiyseniz ve işveren tarafından haklı bir neden olmadan işten çıkarıldıysanız, korkmayın, İş Kanunu yanınızda.

Bugün bahsedeceğimiz konu, işveren tarafından haklı neden olmadan işten çıkarılan işçinin sahip olduğu haklardan biri; işe iade.

Öncelikle işten haksız nedenle çıkartılan işçi, işçilik alacakları için dava açabileceği gibi, işe geri dönmek için de işe iade davası açabilir.

İşe iade davası, işveren tarafından iş akdi feshedilen ancak bu feshin geçersiz olduğunu düşünen işçinin, iş güvencesinden faydalanarak işe iadesini talep ettiği davadır. Tabii her işçi işe iade davası açamaz. Belli koşullara sahip olması gerekir. Bu koşullar ise;

Öncelikle, iş yerinde en az 30 işçi çalıştırılıyor olmalıdır. Burada önemli olan 30 işçinin nasıl hesaplandığıdır. Eğer bir iş yeri tek şubeden ibaret ise o iş yerinde çalışan kişilerin toplamının 30 olması gerekmektedir. Fakat çalışılan yer birden çok şubesi olan bir iş yeri ise – örneğin marketler zinciri, tüm şubelerde çalışan işçilerin toplamına bakmak gerekir. Bu toplam 30’u buluyorsa işçi ilk koşulu yerine getirmiş demektir.

Diğer bir koşul ise, işçi bu iş yerinde en az 6 aydır çalışıyor olmalıdır. 6 aydan daha az çalışan işçiler bakımından işe iade davası açma hakkı bulunmamaktadır. Aynı iş yerinin farklı şubelerinde çalışmış olması halinde de toplam çalıştığı süre dikkate alınır.

Yine aynı şekilde işçi ile işveren arasında belirsiz süreli bir iş sözleşmesi bulunmalıdır. Belirsiz süreli iş sözleşmesi ise belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olmayan sözleşmedir. Örneğin; işçi ile yapılan sözleşme belirli adresteki inşaatın tamamlanması ise sona erecekse bu sözleşme belirli sürelidir ve bu işçi işe iade davası açamayacaktır.

Bu davayı ancak işçi açabilir. İşveren veya işveren vekilinin bu davayı açma hakkı yoktur. Eğer işçi iş yerinin tamamını veya büyük bölümünü sevk ve idare ediyor ise ve işe alma ve işten çıkarma yetkisi mevcut ise adı ne kadar işçi de olsa, işçi olarak da çalışsa işveren vekilidir ve işe iade davası açamaz.

Ayrıca feshin geçersiz veya haksız bir sebebe dayanması gerekmektedir. İşveren sizi çıkarmakta haklıysa işe iade davası açma hakkınız yoktur.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız, fesih bildiriminin size yapıldığı tarihten itibaren 1 ay içinde işe iade davası açabilir ve şartları sağlamanız halinde işe geri dönebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.