Şeffaf Plaklarla Gülüş Estetiği | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

31 Ocak 2023 - 02:57
SON DAKİKA

Şeffaf Plaklarla Gülüş Estetiği

Pek çok insan, ne yazık ki doğuştan düzgün ve sıralı bir diş yapısına sahip değildir. Öyleki insanların büyük çoğunluğu; eğri, yamuk, çarpık ve düzensiz dişlerden şikayetçidir.

reklam
Şeffaf Plaklarla Gülüş Estetiği
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2019 - 21:38

reklam

Pek çok insan, ne yazık ki doğuştan düzgün ve sıralı bir diş yapısına sahip değildir. Öyleki insanların büyük çoğunluğu; eğri, yamuk, çarpık ve düzensiz dişlerden şikayetçidir.

Dişlerinin yamukluğundan ya da eğriliğinden memnun olmayan çoğu insanın özgüven eksikliği yaşamaları, sosyal ve özel hayatlarında kendilerini mutsuz ve huzursuz hissetmelerine neden olmaktadır.

Diş sorunlarını düzeltmek amacıyla çocukluk çağındaki hastaların genellikle dişlerinin üstüne braket isimli metal düğmecikler ve bu düğmeciklerin üzerine de tel, lastik ya da yaylar takılır.

Günümüzde bilim adamları tarafından geliştirilen bir tedavi metodu ile hafif ve orta düzey diş bozukluklarının tedavisinde şeffaf apareylerden yararlanılır.

Bu yeni dijital tedavi metoduyla neredeyse gözle hiçbir şekilde fark edilmeyen şeffaf apareyler çarpık, eğik ya da yamuk dişlere uygulanır. Şeffaf apareyler ile dişlere baskı yapılması, dişlerin hızlı bir şekilde istenilen pozisyona doğru hareket etmesine yardımcı olur.

Şeffaf apareyler vasıtasıyla hastanın dişlerinin tüm tedavi aşamaları, dijital platformda planlanır.

Bu planlama ile hastanın düzensiz dişlerinin ideal yani arzulanan pozisyona doğru hareket ettirilmesi amaçlanır.

Tedavi Planlaması Nasıl Yapılır?

Tedavi planlaması, diş hekiminin hastanın ağız kalıplarını alması ile başlar. Alınan model, bilgisayar ortamına aktarılır ve hangi tedavi tekniğinin kullanılacağı, tedavinin ne kadar süreceği vb. tedavi planlamasına dair ayrıntılar; bilgisayar ortamında hesaplanır.

Diş hekimi, tedavi planlaması sonrasında elde ettiği 3 boyutlu diş yapısını, tedaviye başlamadan önce tıpkı bir film şeridi gibi hastaya izlettirir. Hasta, izlediği bu 3 boyutlu diş simülasyonunda tedavi aşamalarında ve tedavi sona erdiğinde dişinin nasıl görüneceğini görebilir.

Bir diğer deyişle hasta; simülasyonda tedavi sonrası kavuşacağı dişlere oldukça yakın olacak olan dişlerini daha tedaviye başlamadan önce bile izleyebilir.

Sistemin Avantajları Nelerdir?

Tedavi bitiminde hastanın nasıl bir diş ve ağız yapısına kavuşacağının daha tedavi başlamadan hastaya 3 boyutlu görsel simülasyon şeklinde izletilmesi, bu sistemin en önemli avantajıdır.

Plakların şeffaf ve yapılarının son derece hafif olmaları, hastalara kullanım kolaylığı sunar.

İnce ve yumuşak, elastik malzemeden oluşan şeffaf plaklar, hastada herhangi bir konuşma bozukluğuna ya da zorluğuna neden olmaz. Apareyler; ses ve konuşmanın oldukça önemli olduğu meslek grubuna mensup kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Tedavi esnasında herhangi bir anestezi işlemine gerek duyulmaz. Şeffaf plaklar, hastalarda hiçbir yan etkiye ya da alerjiye neden olmazlar.

Plakların takılıp çıkarılabilir olmaları, hastalara kolaylıkla yemeklerini yiyebilme şansı tanır.

Şeffaf plaklarla gülüş estetiği; uygun vakalarda diş çapraşıklığı, diş eğiriliği vb. sorunları bulunan hastalara alternatif bir tedavi olarak uygulanır.

Kaynak: http://www.adadent.com.tr/seffaf-plak-tedavisi-benim-icin-uygun-mu

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam