DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 26°C
Parçalı Bulutlu

Tümbüldek’te ‘siyanür’e yargı ‘dur’ dedi

Bursa 3. İdare Mahkemesi, Mustafakemalpaşa’daki 40 bin dönüm alanda siyanürle altın çıkarma girişimine “dur” dedi.

22.09.2019
8
A+
A-

Odatv’den Rabia Deniz’in haberine göre, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Doğayı Çevreyi Koruma ve Doğa Sporları Derneği (DOĞADER), kaplıcalarıyla ünlü Tümbüldek’te siyanürle altın aranması girişimini yargıya taşıdı.

‘ALTIN’DAN BİR KANADALI ÇIKTI

Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Bölgesi’ndeki ormanlık alan, altın ve gümüş madeni çıkarılması için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından AES Madencilik A.Ş. firmasına devredilmişti. Madeni çıkaracak olan AES Madencilik A.Ş., Kanadalı “Eurasian Minerals” adlı yabancı firmanın Çolakoğlu Ticari Yatırımlar A.Ş. ile Bursa’da kurdukları bir şirketti. Bunun üzerine Bursa Büyükşehir Belediyesi 1/25 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği yapmış, turizm alanını maden alanına çeviren plan değişikliğini 19 Ekim -19 Kasım 2017 tarihleri arasında askıya çıkarmıştı.İlçenin içme ve kullanma suyunu sağlayan ormanlık bölgede, yabancı bir şirkete siyanürle altın çıkarma izni verilmesine tepkiler gecikmemiş, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Doğayı Çevreyi Koruma ve Doğa Sporları Derneği tarafından değişikliğin iptali için dava açılmıştı.

MAHKEME: ÇEVREYİ KORUMAK DEVLETİN GÖREVİ

Bursa’da en verimli arazilerin bulunduğu ilçelerden biri olan, şelaleleriyle ünlü Mustafakemalpaşa’nın “Siyanürlü altın” kabusu, mahkeme kararıyla sona erdi. Bursa 3. İdare Mahkemesi; bugünkü ve gelecek kuşakların sağlıklı bir çevrede yaşaması için çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların görevi olduğuna, bu anayasal ödev uyarınca geliştirilen sürdürülebilir kalkınma ilkesi gereği su kaynaklarının korunması gerektiğini belirtti. Kararda; “Maden ocağı projesinin uygulanmasının planlandığı alanın Mustafakemalpaşa ilçesine içme suyu temini amaçlı planlama çalışmaları sürdürülen Sarpdere Barajı rezervuar alanı ve havzasında mutlak kısa ve orta mesafeli koruma alanlarında kaldığından İçme Kullanma Suyu Havzalarının Korunması Yönetmeliği uyarınca mutlak ve kısa mesafeli koruma alanlarında madencilik faaliyeti yapılamayacağı, madencilik faaliyetinin yapılması durumunda içme suyu kaynaklarının kirleneceği gerekçesiyle kurum görüşlerine aykırı olarak yapılan plan değişikliğinde hukuka uygunluk bulunmamaktadır” denildi.

TURİZM BAKANLIĞI ‘KENDİ YAPTIĞI PLANA’ AYKIRI KARAR ALDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı Maden işletme izni verilen sahayı daha önce turizm bölgesi olarak ilan etmiş, 1/25.000 ölçekli Bursa Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Çevre Düzeni Planı’nı onaylamıştı. Proje, Kömürcükadı Köyü mevkiinde yer alan 3.899 hektar (38.990 dekar) alanı kapsıyordu. Mevcutta turizm amaçlı bir plan olan 1/25 bin Ölçekli Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Çevre Düzeni Planı; Köy Yerleşme Alanı, Tarımsal Niteliği Korunacak Alan, Golf ve Konaklama Alanı, Günübirlik Tesis Alanı, Turizm Tesis Alanı, Rekreasyon Alanı, Kür Parkı, Gezinti Güzergahı Doğal Sit Alanı olarak tanımlanmıştı. Söz konusu alanın ruhsat sınırları içerisinde Bahariye, Akarca, Kömürcükadı, Şapçı köylerinin yer aldığı yapılaşmış alanlar, tarım alanları ve orman alanları bulunuyordu. İşletme ruhsatlı alanlar ise orman alanlarını kapsıyordu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.