'Yıpranmayan tek parti İYİ Parti' | Bursa Haberleri - Bursa.Net.TrBursa Haberleri – Bursa.Net.Tr

28 Kasım 2023 - 23:12
SON DAKİKA

‘Yıpranmayan tek parti İYİ Parti’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, enBursa.com’u ziyaret etti. Türkiye gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalar yapan Erozan, “Erken seçim olacak ise 2020 Temmuz’dan sonra olacak” dedi.

reklam
‘Yıpranmayan tek parti İYİ Parti’
Son Güncelleme :

29 Kasım 2019 - 18:20

reklam

Erozan’a ziyarette İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır, İl Divan Kurulu Üyesi ve Yerel Yönetimler Başkanı Ercan Özel ve İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sorumlusu Yurdanur Oktay eşlik etti.

enBursa.com’a yeni yayın döneminde başarılar dileyen ve Türkiye gündemine dair açıklamalar yapan Erozan, en az yıpranan partinin İYİ parti olduğu söyledi.

YENİ PARTİLERE ‘İKİZLER’ YORUMU

“En az yıpranan partinin İYİ Parti olduğunu söyleyebilirim. İktidarda yerel seçim sonuçlarından bu yana bir eğilim var yıpranma anlamında. Hem doğacak ‘ikizler’ diyorum ben onlara, onun sancılarının getirdiği yıpranma var. Allah herkese sağlık versin, Sayın Bahçelinin sağlık durumunun getirdiği handikap var MHP’de. 4 haftadır grup toplantısı yapamıyorlar. Kimsenin sağlığı üzerinden bir hesap yapmanın anlamı yoktur, o Allah’ın takdiridir sonunda. Ama orada da mecburiyetlerin getirdiği bir sıkıntı var. CHP yerinde duruyor, HDP siyasi parti mi değil mi konusunu bile açmak mümkün değil.”

Erozan şöyle devam etti:

‘VATANDAŞ UYANDI’

“Biz kendimize baktığımızda, kilo aldınız diyor ibre. Böyle kilo almaya can kurban. İbre yukarıda. Üye kayıt kampanyaları artı yazıyor. Maalesef iktidarın beceriksizlikleri de bize artı yazıyor. İç politika, dış politika, neresinden baksanız bize hayal satıyorlar. Vatandaşa da hayal satmaya çalışıyorlar ama vatandaş uyandı. Korku imparatorluğu denen şey gitti.”

İYİ Parti’deki yükselişin iktidarı kaygılandırdığını savunan Erozan, yurt dışında teşkilatlandıklarını ancak bazı baskılarla karşılaştıklarını şu sözlerle aktardı:

‘İKİ ARKADIŞIMIZI TUTUKLANMAKTAN ZOR KURTARDIK’

“Yurt dışı teşkilat yapılanmasını şekillendirmek arayışındayız. Biz yurt içinde 10.14, yurt dışında yüzde 4 oy aldık. O yüzde 4’ün vebalı 10.14’ten 9.96’ya düşmemize yol açtı. 4 milletvekiline mal oldu bize. O yüzden Genel Başkan’ın talimatı var, yurt dışı eksi yazmasın diye. Avrupa’nın bazı ülkelerinde yapılandık. İktidarın caydırıcı tedbirleri var. Örneğin bizim yurt dışında da bir yapılanmamız var. Son ay içinde iki arkadaşımızı zor kurtardık tutuklanmaktan. Havaalanına indiklerinde Cumhurbaşkanı’na hakaretten gözaltına alınıyorsunuz. Niye, işte filanca paylaşımı beğenmişsiniz, oturup yazmışsınız değil. Dolayısıyla insanları pasivize etmeye yönelik bir şey var.”

Erken seçimin en erken Temmuz 2020’de olabileceğini öngören Erozan, şöyle devam etti:

‘SEÇİM 2020 TEMMUZ’DAN SONRA’

“Hemen seçim olsun iktidar olalım diyemiyoruz. Niye diyemiyoruz, bunun bir defa kendi takvimimizle çatışan bir tarafı var. Seçim olacaksa olağanüstü olacak yine. Bizim Şubat’tan itibaren ilçe ve il kongrelerimiz, arkasından genel kurultayımız var. Dolayısıyla biz bir nefeslenip kendimize çeki düzen verelim. Bir erken seçim olacaksa Cumhurbaşkanı bu seçime davet ettirecek. O milletvekilleri de iki seneleri dolmadan kolay kolay erken seçim diye el kaldırmazlar. Erken seçim demek ki olacak ise 2020 Temmuz’dan sonra olacak. Bir de iktidarın bugün bir seçim kazanması bir sene evveline göre çok daha düşük. Şu anda Cumhur İttifakı’nın yüzde 40’ı da yok.”

Erozan, iktidar cephesinde seçim sistemine ilişkin farklı senaryolar olduğu konusunda söylentiler olduğunu söyledi ve ekledi:

‘TEK TURLU SEÇİM’ İDDİASI

“Şimdi ‘ya bu tek turlu olsa da en çok oyu alan kazansa’ şeklinde şeyler geliyor kulağımıza. Nedir bu, ‘ya ben İstanbul’u yüzde 26,5 ile kazanmıştım şimdi yüzde 32 ile yırtarım’ mı? Devletin bekası mı önemli yoksa başka birisinin bekası ile mı ilgili bu tür çalışmalar diyoruz. Vatandaşa bu sisteme geçilince terörün biteceği,ekonominin refaha kavuşacağı söylendi ama olmadı. Şimdi yüzde 50+1 ile olmayan yüzde 40 ile olmayacağı bilinen bir şeyin yüzde 32 ile yapılabileceğini iddia eden biri varsa e pes derim ben o zaman.”

İyileştirilmiş parlamenter sistemden yana olduklarını belirten Erozan, çarpıcı ifadeler kullandı.

‘MESELE ERDOĞAN’IN ÖTESİNDE’

“Mesele Erdoğan’ın ötesinde. Başka birini de koysanız bu sistemden sonuç beklemek hayalciliğin ötesinde. Dolayısıyla biz iyileştirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Bu bence Erdoğan için de kurtuluş yolu olur. Kurulacak 2 partiye geçecek milletvekilleri de olursa iktidar daha da kan kaybedecek. Eğer 300’ün altına düşerse bir nevi azınlık hükümeti gibi olacak. İktidar yasa çıkaramaz hale gelirse geriye bir tek Cumhurbaşkanı Kararnameleri ile bu sistemi yüzdürmeye çalışmak kalacak. Bu tek parti, tek adam sıralamasına bence benzin dökecek. Bu olsa olsa Türkiye’yi yönetilemez bir köşeye iter.”

Türkiye’deki demokrasiyi Sovyetler Birliği’ne benzeten Erozan, çöyle konuştu:

‘HALK UYANDI’

“Biz seçim döneminde Türkiye’yi ‘yoğun bakımda hasta’ olarak tarif ediyorduk. Hasta maalesef o günden bugüne daha da kötüleşti. Bizim kaygımız bir gün hastayı ziyarete gittiğimizde ‘eksi 2’ye gidin’ diyecekler. Bu ülkeye yazık. Sokağa çıkıyorsunuz sözde 8,5 enflasyon. İnsan neresiyle güler bilmiyorum. Genel Başkan’ın dediği gibi damat harikalar diyarında. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi iddiasında hala ama G21’e düşmek üzere. Sovytler Birlliği’ne ramak kaldı, değerler anlamında söylüyorum. Demokraside Sovyetler Birliği’ndeyiz. Orada ne kadar demokrasi varsa bizde de o kadar var. AK Parti ama yakında ‘A’yı çıkaracaksınız ve geriye ‘KP’ kalacak. Oradada her şey tekti bizde de tek. Hak, hukuk, adalet, basın özgürlüğü hak getire. Beceremeyenler gidecek başka yolu yok. Halk uyandı ve sandıkta oyunu atacak.”

Erozan MHP’yi iktidarın koltuk değeneği olmakla suçladı.

‘EN DEMOKRATİK PARTİYİZ’

“MHP bugün sadece Cumhur İttifakı’nın koltuk değeneği konumunda. Yani onunla varlar onsuz yoklar. Arkadaşlarımız oradan ideolojik sebeple değil demokrasi eksikliği nedeniyle ayrıldılar. Biz İYİ parti olarak en demokratik parti olduğumuzu iddia ediyorum. CHP ile ittifak konusu oylandı. Divanda her şey konuşulup oylanıyor.”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erozan, iktidarın muhalefeti içeriden fethetme çabasında olduğunu söyledi ve ekledi:

“Kan kaybına uğrayan iktidar muhalefeti içeriden fethetme peşinde. ‘Saraya kim gitti’ konusunun nereye geldiğini gördünüz. Daha geriye gidelim “Bu millet İttifakı bozulmalı” dedi Cumhurbaşkanı. ” Hadi bakalım hep beraber çağdaş bir parlamenter sisteme geçelim” dediği gün, muhalefet dediği herkes kendisini destekleyecektir. Bütün partiler parlamenter sistem diyor, demeyen 2 kişi Sn. Cumhurbaşkanı ve Sn. Bahçeli.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Bahadır ise İYİ Parti için MHP’den doğan parti söyleminin doğru ve kapsayıcı olmadığını şu örnekle anlattı:

“Partiniin kurulmasının arka planı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne tepkiydi. Sayın Meral Akşener, referandum döneminde o yüzden Türkiye’yi karış karış gezdi. Yani MHP’den doğan bir parti olarak tanımlamak doğru değil.”

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam